GENEL KULLANMA TALİMATI

Aşağıda anlatılacak kontrol tuşu tanımı kapınızın butonlu yada kumandalı oluşuna göre değişkenlik gösterir, buton yada kumanda kullanım detayları aşağıda belirtilmiştir.

Kepenk raylarında yabancı bir cisim olmadığını gözlemledikten sonra kontrol tuşuna basınız , kapı yukarı yönde sarmaya başlar ve durma noktasına gelerek durur.
Kepengi kapatmak için;
Kepengin raylarında yabancı bir cisim olmadığını , kepengin altında bir cisim olmadığını gözlemledikten sonra kontrol tuşuna bir defa basınız kepenk aşağı yönde inmeye başlar ve kapandığında durur.
Kepenginizi yarı açık pozisyonda bırakmak için;
Kepenk açılırken yada kapanırken durmasını istediğiniz yerde iken kontrol tuşuna bir defa bastığınız anda kepenk olduğu yerde durur.

OTOMATİK KEPENK UZAKTAN KUMANDALI İSE

Kumanda tuşuna bir defa basınız ve kapınızın açılmasını bekleyiniz , kepenk yukarıda durma noktasına gelince otomatik olarak durur.İndirmek için kumandanızın tuşuna basınız kepenk aşağı yönde inerek yere deyince otomatik olarak durur.

OTOMATİK KEPENK İKİ TUŞLU BUTON İSE (TÜP MOTORLU KEPENK)

Buton kontrollü kepenklerde butona basıldığı süre kadar kepenk çalışır ve durur.

OTOMATİK KEPENK TEK TUŞLU BUTON İSE

Tekli buton alıcı kart ile bağlantılı çalıştığından kumandanızın tuşu ile aynı fonksiyonu sağlar.Butona bir defa basılır. Buton , kapıyı açmak – kapatmak – yarım açık pozisyona almak için kullanılır.

EMNİYET FOTOSELİ OPSİYONUNUN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Emniyet fotoselleri otomatik kapının hareket ettiği ray mekanizmasının yerden 50 cm yüksekliğinde bir alana gizlenmiştir.siyah iki adet kutucuktan oluşur.içerisinde harekete ve ışığa duyarlı fotosel gözler vardır.iki fotosel göz arasında cisim olduğu taktirde kapı aşağı iniyorsa durur ve yukarı doğru geri gitmeye başlar.kapınızın altında bir cisim varsa kapı aşağı hareket etmez.

TÜP MOTORLU BİR OTOMATİK KEPENK

Tüp Motorlu Bir Otomatik Kepenk

ELEKTRİK KESİLMELERİNDE TÜP MOTORUN MANUEL KULLANILIŞI

Elektrik Kesilmelerinde Tüp Motorun Manuel Kullanılışı

TÜP Motorlu Kepenk Manuel Kol Kullanma Talimatı

* Manuel kolu motor üzerindeki manuel halka girişine takınız.
* Takmış olduğunuz manuel kolu yukarı doğru iterek manuel kullanımı aktif hale getiriniz.
* Manuel kolu çevirerek kapıya hareket verebilirsiniz.
* Kapıyı istediğiniz konuma getirdikten sonra kolu aşağı doğru çekerek
* Manuel kolu aşağı doğru çekerek manuel kullanımı kapatınız.
* Manuel kolu manuel halkadan ayırarak muhafaza ediniz

Tüp Motorlu Kepenk

NOT : OTOMATİK KEPENGİNİZİN BAĞLI OLDUĞU MEKANA BAŞKA BİR GİRİŞ YOLUNUZ YOK İSE MANUEL KOLUNUZU MUTLAKA ULAŞABİLECEĞİNİZ YERDE MUHAFAZA EDİNİZ!

Tüp Motorlu Otomatik Kepenk

Kepenk

MANUEL KOL TAKILACAK KUTUCUK YOK İSE?

* Otomatik kepenginizin takılacağı yerin durumuna göre mekanizma bölgesi (en baştaki resimde tambur ve motorun gösterildiği sarma bölgesi) dükkanınızın içinde kalıyor ise manuel kol ancak dükkan içerisinden takılabilir.

Kepenk

* Otomatik kapının montajından sonra kepenginizin manuel kol takılacak yerinin olduğu bölgeye cephe kaplaması yapılması durumlarında mutlaka cephe kaplamacınıza kol takma yuvası açtırınız. Aksi halde arıza durumunda yada elektrik kesilmelerinde ÖZBOSAN kepenge müdahale edemez ve cephe kaplama sökümünde size yardımcı olamaz.

Kepenk

GÜÇ KAYNAĞI (UPS)

Elektrik kesilmelerinde otomatik kapınızın çalışmasını sağlayan sistemdir.Güç kaynağı elektrik kesilmelerinde otomatik devreye girer ve kullanıcıdan komut bekler.Güç kaynağı sadece kapıya komut verildiği durumlarda enerji tüketir.Bir güç kaynağı otomatik kapının boyutuna göre dayanma süresi gösterir.Orta büyüklükteki bir kapıyı 2-3 defa çalıştırabilir.Elektrik gelmesi durumunda güç kaynağı devreden otomatik olarak çıkar ve dolmaya başlar.

ZİNCİRLİ MOTORLAR DA ELEKTRİK KESİLMELERİ VE ARIZA DURUMUNDA KEPENGİ AÇMAK – KAPATMAK

Elektrik motoru yanındaki zinciri el ile hareket ettirerek kepengi yukarı açabilirsiniz.aşağı indirmek için motorun altında bulunan fren kolunu aşağı yönde çekiniz kapı yavaşça aşağı doğru inmeye başlar ve kapanır.

KEPENK

ENDÜSTRİYEL TİP (MDF – MFZ ) MOTORLAR

Üç fazlı motorlardır.Montaj yapılacak binada önceden trifaze enerji hattının çekilmiş olması gereklidir.Uzun yıllar bakım gerektirmez.Elektrik kesilmelerinde motorun alt kısmındaki yuvaya manuel kolun takılması ile motor manuel moda geçer.Motorun kumanda paneli kullanıcının erişebileceği alana monte edilir.Elektronik kartlı bir motor olduğundan arıza durumunda mutlaka ÖZBOSAN firmasından destek isteyiniz.MDF motorlar Üstün Alman teknolojisi ile üretilmiş ve kalite olarak emsaline rastlanmayan motorlardır.ÖZBOSAN MFZ motorların TÜRKİYE bayisidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Kepenk su ile yıkanırmı ?
Cevap : hayır yıkanması uygun değildir elektronik aksamlarına su gireceğinden arızaya sebep verir.

2) Alüminyum kepenkler kadar sessiz değil?
Cevap : Çelik kepenkler alüminyum kepenklere göre seslidirler,bunun sebebi her panelin çelik saclardan oluşmasıdır , çelik kepenkler alüminyum kepenkler ile mukayese edilemez.

3) Kepenk montajından sonra yere beton yada mermer yapılması durumunda tekrar ayara gerek varmı ?
Cevap : 10 cm ye kadarki yükseltilerde ayar yapılmasına gerek yoktur.

4) Butonlu kepengimi uzaktan kumandalı olarak kullanmak istiyorum ?
Cevap : yapılabilir , ister kumandalı kapı butonluya ister buton kontrollü kapınız kumandalı dönüştürülebilir.

5) Kepenk hırsızlığa karşı güvenlimidir?
Cevap : ÖZBOSAN markalı kepenkler çelik malzemeden üretilir , dış etkenlere karşı dayanımı oldukça yüksektir.Motor kısmı mekanizmayı kilitlediği için alttan kaldırılamaz.

6) Kepengimin kumandasını kayıp ettim ne yapmalıyım ?
Cevap : Böyle durumlarda elinizdeki mevcut kumandanın frekans şifresi ÖZBOSAN tarafından değiştirilerek alıcı karta okutulur.Böylece eski kumandalarınız çalışmaz hale gelir.

7) Kumandamdan fazla miktarda yaptırmak istiyorum ?
Cevap : Uzaktan kumandanız ÖZBOSAN firmasında talep ettiğiniz kadar çoğaltılabilir.

8) Manuel kol ile kapı çok geç açılıyor ?
Cevap : Kepenk motorları ağır yükleri çektiğinden düşük devirlidirler.Ağır kütledeki kapınızın açılması için kolun fazla turda az güç harcatarak çalışması doğrudur.Bu şekilde az güç harcayarak kapınızı indirip kaldırabilirsiniz.

9) Kepenge güç kaynağı takılabilirmi?
Cevap : Tüp motorlu kepenklere güç kaynağı takılabilir.

GARANTİ ŞARTLARI

1. Garanti süresi, malın teslim tarihinden itibaren başlar ve 2 yıldır.
2. Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı firmamızın garanti kapsamındadır
3. Malın garanti süresi içinde arızalanması durumunda , tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür.Bu süre , mala ilişkin arızanın servis istasyonuna , servis istasyonunun olmaması durumunda , malın satıcısı bayii,acentesi,temsilciliği,ithalatçısı veya imalatçısı üreticisinden birisine bildirim tarihinden itibaren başlar.Malın arızasının 15 gün içerisinde giderilmemesi halinde imalatçı-üretici veya ithalatçı malın tamiri tamamlanıncaya kadar , benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.
4. Malın garanti süresi içerisinde gerek malzeme ve işçilik ,gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde , işçilik masrafı ,değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamiri yapılacaktır.
5. Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın:
–    Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren , belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla,bir yıl içerisinde ; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının fazla olması unsurlarının yanı sıra,bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,
–    Tamiri için gereken azami süresinin aşılması,
–    Firmanın servis istasyonunun , servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırayla satıcısı,bayii,acentesi temsilciliği ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirini mümkün bulunmadığının belirlenmesi,durumlarında tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini,bedel iadesi veya ayıp oranda bedel indirimi talep edebilir.
6. Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.
Garanti belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü ne başvurabilir.

ÖZBOSAN OTOMATİK KAPI SİSTEMLERİ TARAFINDAN YAPILAN KAPILAR AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALIR ve KAPININ YENİDEN ÇALIŞIR DURUMA GELMESİ İÇİN FİRMAMIZIN YAPACAĞI HER TÜRLÜ MÜDAHALE (SERVİS-İŞÇİLİK-PARÇA DEĞİŞİMİ) ÜCRETLİDİR.

ACİL DESTEK İRTİBAT TELEFONU

8

17

Otomatik Kepenk Satın Almak için Tıklayın